HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Pazar, Ağustos 2, 2015
  • Sosyal Medya

Yeni Spor Yasası ile Spor Mahkemeleri Kuruluyor 
Beşiktaş-Bursaspor maçının öncesinde çıkan olaylar TBMM’yi de harekete geçirdi. Sporda Şiddet ve Kulüplerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu bugün toplanıyor. Komisyonda Mahmut Özgener ve Turgay Demirel’in de görüşleri alınacak.Beşiktaş – Bursaspor maçı öncesi çıkan olaylar, sporda şiddet yasasının hızlı çıkarılması gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Beşiktaş-Bursaspor maçının öncesinde çıkan olaylar meclisi de harekete geçirdi.

“Sporda şiddet ve kulüplerin sorunlarını araştırma komisyonu” ilk toplantısını Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel’in de katılımıyla yapacak. Komisyonda, mecliste taslak halinde bulunan yeni spor yasası ile ilgili tavsiye kararları alınması bekleniyor. Yeni kararlar ile birlikte tasarıya son şeklini teknotratlar verecek. Tasarının 18 – 19 Aralık tarihlerinde meclis gündemine getirilmesi bekleniyor. Tasarının en önemli bölümünü yeni spor mahkemelerinin kurulması oluşturuyor.

Tek hakimli bu mahkemeler, sadece sporda şiddet suçlarına bakacak ve ihtisas mahkemesi konumunda olacak. TBMM’de bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında bu konuya değinen bakan Özak ,”Sporda şiddet uygulayan ya da hakeme taş atan bir kişi anında mahkemeye çıkarılmalı ve hiç bir müsabakaya sokulmamalı. Mevcut düzenlemede, bunlar tespit edilse dahi, futbol maçından çıkıp basketbol maçına gidiyorlar. Spor mahkemeleri kurulmalı. Bu konu tasarı halinde önümüzdeki günlerde TBMM’ye gelecek” dedi. Adalet Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı taslağa göre spordaki şiddet suçlarına ihtisas mahkemeleri bakacak.

Buna göre, -Spor alanlarına; her türlü silah, kesici veya delici alet, sis, ses ya da maytap gibi patlayıcı maddeler ile taş, metal gibi fırlatılabilecek veya yaralayıcı nitelikte sert cisim veya alkollü içecekler ve çevreyi kirletecek cisimleri sokanlar – Müsabakanın yapılacağı yerde veya yakın çevresinde takımlar ile taraftarlarını, kulüp başkan ve yöneticilerini, antrenörünü ve sporcularını, hakemleri ve federasyon yöneticilerini, söz veya hareketlerle aşağılayıcı, tahrik ve taciz edici çirkin tezahüratta bulunanlar -Basın ve yayın organlarında; spor kulüplerini, taraftarlarını, spor adamlarını şiddete, kulüpler arası husumete veya suça teşvik edici eylem ve davranışlarda bulunanlar, aşağılayıcı yorum veya haber yayınlayanlar yeni kurulacak mahkemelerde hakim karşısına çıkacak. Yeni yasaya göre, suçlu bulunanlar altı aydan bir yıla kadar hapis cezası alabilecek. Mahkeme ayrıca, bir yıla kadar spor müsabakalarına giriş yasağı ve para cezası da verebilecek.

kavga_7

Özak, maçlarda şiddet uygulayan, spor dışı hareket yapan, hakeme taş atan ve bunun gibi suçlara karışanların anında mahkemeye çıkarılması ve hiç bir müsabakaya sokulmaması gerektiğini söyledi.

Parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özak, sporda şiddetin önüne geçebilmek için çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti. Bu kapsamda suç işleyenlere yönelik yaptırımların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Özak, yaptırımların hızlı bir şekilde uygulanmasının önemine dikkati çekti.

Maçlarda spor dışı hareket edenlere yönelik cezanın hemen uygulanması gerektiğini belirten Özak, şunları söyledi:

”Maç günü şiddet uygulayan, spor dışı hareket yapan, hakeme taş atan kişiler anında mahkemeye çıkarılmalı ve hiç bir müsabakaya sokulmamalı. Mevcut düzenlemede, bunlar tespit edilseler dahi, örneğin futbol maçından çıkıp basketbol maçına gidiyorlar. Bu kişiler hemen mahkemeye çıkarılıp, bir daha müsabakalara girememeli.

Suç varsa ceza da olsun. Aslında bu alanda suçlu sayısı da çok değil. Zaten, anında mahkemeye çıkarılma işi olsa, mevcut suçlu sayısı daha da azalacaktır.

Bu konuda, ‘spor mahkemeleri’ deyince, yeni bir mahkeme kurulsun anlamında demiyorum. Bir mahkeme, bir hakim, bu olaylara bakar ama çok çabuk bakar. Adalet Bakanlığımız bu konuda bir çalışma yapıyor. Bu konu tasarı halinde gelecek.”

-”BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİ İLKEL”-

Bakan Özak, başka bir soruyu yanıtlarken, okullardaki beden eğitim derslerini eleştirerek, ”Beden eğitim dersleri bugünkü haliyle hiç bir işe yaramıyor. Çağdışı bir anlayıştır” dedi.

Bir öğrencinin haftada bir 45 dakikada beden eğitimi yapamayacağını, bunun yetersiz olduğunu anlatan Özak, bu nedenle daha kapsamlı spor dersleri oluşturulması gerektiğini ifade etti. Özak, çocukların sağlıklı yetişmesi ve sosyal olmaları için daha iyi koşullarda ve daha uzun süreyle spor yapmaları gerektiğini kaydetti.

İlköğretim 6 ve 7. sınıflarda Seviye Belirleme Sınavının (SBS) kaldırılmasının iyi olduğunu belirten Özak, ”SBS çocukları yalnızca okul ve kursa yönlendirmişti. Çocuk sosyalleşemiyordu. Sporla, sanatla, kültürle ilgilenen çocuklar yetiştirmek için adım atılabilir” dedi.

Bakan Özak, Milli Eğitim Bakanlığı ile bu kapsamda bir protokol yaptıklarını, müşterek bir çalışma gerçekleştireceklerini bildirdi.

-”KULÜPLER ZAPTURAPT ALTINA ALINMALI”-

Bakan Özak, spor kulüpleri ile ilgili yeni bir yasal düzenleme konusunda çalışma yaptıklarını bildirdi. Kulüplerin dernek statüsünde yönetildiğini, bütçelerinin çoğaldığını belirten Özak, ”Daha çağdaş bir yönetime kavuşmalarını istiyoruz. Kulüplerde mutlaka gelir gider dengesi kurulmalı. Borç yükü altında olan kulüplerin zapturapt altına alınmasını istiyoruz. Bunu kulüpler de federasyon da istiyor. Bu düzenleme, beraberinde kaliteyi getirecek” diye konuştu.

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

Yorum Ekle