HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Cuma, Temmuz 31, 2015
  • Sosyal Medya

Vergi ve SGK Borcu Faiz Affı, Kanun Tasarısı Açıklandı 
MALIYE~1Babacan’ın açıklamalarına göre tarihi af paketinin satır başları şöyle:

Vatandaşların kamuya olan borçların asıl alacağının reel değerini korumak suretiyle borçların belli plan dahilinde ödemesi amacıyla tasarı hazırladık. Yapılacak ödemelerde finansman sıkıntısı yaşanmaması için taksitli ödeme imkanı sağlanacak.

HANGİ KURUMLAR KAPSAMDA?
Kamu alacaklarının yeniden yapılanmasına ilişkin yasa tasarısı kapsamına Maliye, Gümrük Müsteşarlığı, SGK, il özel idareleri, TEDAŞ (7 özel dağıtım şirketi dahil), TRT, KOSGEB, TOBB ve OSB’ler giriyor.

HANGİ BORÇLARA YAPILANDIRMA GELİYOR?
Vergi ve cezaları, gümrük vergileri, SGK primleri, bazı harç ve alacaklar, belediyelerin su ve atık alacakları, TRT’ye borçlar, TEDAŞ’ın elektrik alacakları tasarı kapsamına giriyor. Yedi özel elektrik dağıtım şirketi de tasarı kapsamına girdi. Yurt-Kur’un öğrenim kredisi alacakları, KOSGEB’in alacakları, organize sanayi bölgelerinin elektrik, su doğalgaz alacakları kapsamda.

HANGİ TARİHİ KAPSIYOR?
Vergi alacaklarında 31 Temmuz 2010’dan önceki dönem geçerli olacak.  SGK primleri açısından Haziran 2010’dan önceki dönem geçerli olacak. Elektrik ve su alacakları açısından 31 Temmuz 2010’dan önce ödenmesi gerekenler kapsamda olacak.

Tasarıyla kesinleşmiş alacakların yeniden yapılandırılması mümkün. İhtilaflı alacakların ihtilafına son verilerek tahsilatının hızlandırılması sağlanıyor. Tarh edilecek vergiler için de kanundan yararlanma imkanı getiriliyor. Vergi borçlarının kredi kartıyla da ödenmesi sağlanacak. Varlık barışı kapsamında beyanda bulunmak suretiyle yararlanamayanlara haklar sağlanması.

Tasarı ile kesinleşmiş alacaklar yeniden yapılandırılıyor, ihtilaflı alacakların ihtilafına son verilerek tahsilatının hızlandırılması amaçlanıyor. Matrah ve vergi artırımı, stok beyanı, vergi borçlarının kredi kartıyla ödenmesi, vergi barışında ilave bazı haklar da olacak.

GEÇİKME ZAMMI YERİNE GÜNCELLEME ORANI
Borcu bugüne getirirken güncelleme oranı kullanılacak. Gecikme zammı yerine güncelleme oranı hesap alınacak tutar ödenecek. Vergide gecikme zammı gibi alacaklardan vazgeçiyoruz.

İhtilaflı kamu alacaklarında duruma göre alacakların yüzde 50 ya da yüzde 20’si dikkate alınabilecek. İnceleme ve tarhiyat safhasındaki alacaklarda başlanmış olan incelemelere işlem devam edecek.

Emlak vergisinde süresinde beyanname veremeyenlere yeni beyanname kapısı açılılyor. Ödemesi gereken tutarın tamamıyla güncelleme oranını tahsil edeceğiz.

Matrah ve vergi artırımında, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV açısından mükelleflere 2006-2009’a ait yeni matrah bildirimi imkanı verilecek, o yıllarla ilgili inceleme yapılmayacak.

Stok beyanında kayda alma imkanı ya da kayıtta olup işletmede olmayanlara düzeltme imkanı getiriyoruz. Mükelleflerin beyan ettikleri değerlerden vergi ödemeleri halinde vergi ve ceza uygulanmayacak. İşletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale gelmesini sağlamış olacağız. Umut ediyoruz şirketler önemli fırsattan yararlanırlar.

VARLIK BARIŞI YENİDEN
Varlık Barışı’nda daha önce bildirim ve beyanda bulunup bundan yararlanamayanlara yeni hak tanınacak. Bu düzenlemeden yararlanmak için yazılı başvuru yapılacak, devam eden davalardan vazgeçilecek.

BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK?
Kanun yürürlüğe girdiği ayı izleyen ikinci aya kadar başvurunun yapılması gerekiyor. Aralık ayında geçerse tasarı Şubat sonuna kadar başvurmak gerekiyor. Ödemeler peşin ya da taksitle yapılabilecek. İki ayda bir taksit ödemesi yapılacak. Vergi borçlarının kredi kartıyla taksitle ödenmesi imkanı getiriliyor. Protokol yapılan bankaların kartına sahip olan bankalarla vatandaşlar bu işlemi yapabilecek. Bankalar bugün itibariyle bu işe sıcak baktığını söylüyor.

SGK alacakları için ödeme kanunun girdiği dördüncü aydan itibaren diğerleri için üçüncü aydan itibaren başlayacak.

TAKSİTLE ÖDEME NASIL YAPILACAK?
Alacağın aslını bugünün enflasyonuna getirdik. Bu peşin ödeme için uygulanacak rakam. İlk ay öderse borcu kapanıyor. Taksit isterlerle 6 taksit için alacağı 1.05 taksitle çarpacağız. (6 taksit 12 ay anlamına geliyor). 9 taksit için 1.07 ile, 12 taksit için 1.1’le, 18 taksit için 1.15’le çarpacağız. Peşin ödemek rakam olarak daha avantajlı olacak, ama taksitte de küçük katsayılar var. Bir takvim yılında en fazla iki taksitin ödenmemesine izin veriliyor. Cari dönem vergi ve prim yükümlülüklerinin de yerine getirilmesi gerekiyor.

NEDEN TEMMUZ AYI BAZ ALINDI?
Başbakan Temmuz ayı içerisinde ilk defa bu açıklamayı yaptı. Daha sonraki ödemeleri günü gününe yapın diye demiştik. Ağustos-Ekim arasında gecikme olduysa normal usule göre ödeme yapılacak. Bu yapılandırma kapsamına girmiyor.

Bazı küçük alacakların tahsilinden bu kanunla vazgeçiyoruz. Belli sınırın altındaki alacaklar tamamen sıfırlanıyor.

PAKETİN BÜYÜKLÜĞÜ NE KADAR?
Babacan, paketin büyüklüğünün 50 milyar lira olduğu konusunda “Tahsilat konusunda bir rakam vermeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

Yorum Ekle