HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Pazartesi, Ağustos 3, 2015
 • Sosyal Medya

Taahhüdü İhlal Cezası Kalkıyor, yasa teklifi TBMM’de 

tbmmhttp://web.tbmm.gov.tr/gelenkagitlar/metinler/214996.pdf

İcra takiplerinde borçlulardan İİK m.340 uyarınca alınan icra taahhütlerinin kaldırılması için yasa teklifi verildi. Balıkesir Milletvekili Namık HAVUTÇA imzasını taşıyan ve 340. maddenin kaldırılmasına ilişkin düzenleme içeren yasa teklifi, 27.05.2013 günü TBMM Başkanlığı’na verildi. Yasa gerekçesi olarak şu ifadelere yer verildi:

GEREKÇE

İcralık olduktan sonra icra sırasında alacaklı tarafa borcu ödeyeceğine ilişkin taahhütte bulunan ancak herhangi bir nedenle ödemeyi yapamayanlar “taahhüdü ihlal” suçundan hapis cezasıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. İcra nedeniyle taahhüt verenler tazyik hepsi sonucu yaşanan olumsuzluklar nedeniyle mağduriyet yaşadıkları gibi bu nedenle hapis cezası alanların sayısı giderek artmaktadır. İcra dairelerinde icra esnasında taahhüt imzalamış esnaf, memur, işçi, çiftçi ve hatta ev hanımlarının da mağdur olduğu bir kesim bu sorunun çözümünü talep etmektedir.

Taahhüdü ihlalden hapis cezası almış bir çok vatandaş hapis yatarken, büyük bir bölümü de yakalanmamak  için işin, tarlasını, köyünü, evini terk etmiş durumdadır. Bu mağduriyeti yaşayanlar adeta kanunla borçlarından kaçmaya zorlanmaktadırlar. Çünkü bu mağduriyetle karşılaşanlar ya hapis cezasını çekerek ya da hapse girme endişesiyle kaçak durumuna düşerek işinden ve çalışma hayatından uzaklaşmakta, borçlarını ödemek için elde edecekleri gelirden de yoksun kalmaktadır. Bu tam bir çözümsüzlüktür. Oysa kanunlar halkın sorunlarına çözüm üretebilmelidir.

Bu kanun teklifi ile İcra ve İflas Kanunu’nun 340′ıncı maddesi yürürlükten kaldırılarak haklarında yakalama kararı çıkarılan veya cezaevlerinde bulunan kişilerin çalışma hayatlarındaki faaliyetlerine geri dönebilmeleri; borcunu ödeme taahhüdünde bulunan ancak makul bir sebep olmaksızın kararlaştırılan borcu ödeme şartına uymayanlara hapis cezası verilmesinin kaldırılmasını öngörmektedir.

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

14 Yorumlara Cevap Taahhüdü İhlal Cezası Kalkıyor, yasa teklifi TBMM’de

 1. kenan

  4800 tl.tutarındaki borcumdan dolayı tajahüt vermek zorunda bıralıldım.ekonomik olarak çok zor durumdaydım ödeme yapamadım haberim olmadan mahkeme yapılmış ve üç ay hapis verilmiş.ama mahkeme tarihı bana bildirilmedi.neyse bir alacağıma istinaden 4000 tl.alacağım vardı onu almıştım ve avukatı aradım 4000 tl.verip kalanı için bır ay müsade istedim avukat bana üç ay hapis cezası aldığımı borcun tamamını ödememin gerektiğini aksi takdirde bosuna kendisini aramamamı söyledi ve ben kendisını iki kez daha aradım ama sonuç değişmedi araya avukatı tanıyan kişiler koymama rağmen sonuç değismedı bende parayı başka borclarıma ödedim.ve avukatı birdaha aramadım.beni bu duruma düşürjen tokı müteahıtleridır.ve bende mağdurum.bu tip yasalarla avukatların insafına terkedilen bınlerce insan var.bu çağdışı uygulamaya birson verme zamanı gelmiştir.inşallah sayın basbakanımız ve tbbm nin saygın üyeleri yüzbinlerin feryadına kulak verip çek yasasında olduğu gibi bu konuda da gereğini yaparlar saxgılarımla.

   
 2. Halil

  Peki,esas mağdur olan alacaklının alacağını kim karşılayacak? Bir madde daha ekleyin alacaklının ana para alacağını da faizsiz olarak maliye bakanlığı ödemekle mükelleftir.Asıl mağduru da bu şekilde tatmin etmiş olursunuz.

   
 3. orhan

  Hapise gireceğim diye nasıl iş yapacaksın. Nasıl borç ödeyeceksin.
  Nasıl çalışacaksın. Hapisten çıktıktan sonra tekrar eski düzenini nasıl sağlayacaksın.
  Sana kim iş verecek. Sonra nasıl borç ödeyeceksin. Nasıl helallik alacaksın. Ahirete nasıl varacaksın.
  Buna bir çözüm bulmak lazım, millet kolaylıkla borcunu ödemeli. Düzen bozuldu mu bir daha zor yerine gelir.

   
 4. ramazan

  alacaklıyı düşünen bir milletvekili yokmu bu ülkede.tüm alacaklılar alacağını alamadığı zaman bu sayede borçlu olacak.EV HACZİ KALKTI, MAL BEYANINDA BULUNMAMADAN DOLAYI HAPİS CEZASI KALKTI, ALACAKLININ SON HUKUKİ SİLAHIDA BU SAYEDE KALKIYOR.ARTIK DOLANDIRICILARA ÜÇKAĞITÇILARA BU YASA HAYIRLI UĞURLU OLSUN

   
  • degimencioglu

   tamam da borçluda bir iyileştirme getrilsin dendiği zaman ayağa kalkıyorsunuzda hainler hırsızlar cıksın dendiği zaman sıusuyorsun dostum bu ülkede ekonomi böyle sürdüğü sürece borçlu mağdur çoğalmaya devam edecek hainler kadar değeri yokmuş bu insanların peki bu yasa kaltımıki yırtınıyorsun

    
 5. seçkin

  Son durum nedir bu yasa ne zaman onaylanır mecliste bilgisi olan varmı?

   
 6. soloman

  bu memlekette şahısların borcunu son kuruşuna kadar ödeyeceksin.bankalara.esnafkefalet kooperatiflerine .kredi kartlarına.tefeye tüfeye para ödemeyeceksin.ONLAR BU GÜNE KADAR KAZANDIKLARINA TUTACAKLAR.ZATEN SONUNDA PARALARINI SİGORTA ŞİRKETLERİNDEN ALIYORLAR.ONLAR İÇİN NE KOPARIRLARSA KAR.bundan sonra her ewsnaf arkadaş güven ticareti yapacak.güvendigine mal satacak.güvendigi adamadan mal alacak sene 80 lerde oldugu gibi.yapamıyorsa gidip hizmekarlık yapacak problem yaşamaycak o zaman kimse.

   
 7. madur_madur

  yasanın bir an önce çıkması lazım milyonlarca insan çok zor durumda,yaşamak herkesin hakkı
  bende alacaklıyım fakat alacaklarımı yasaların açıkları yüzünden malesef alamadım ticaretimin devamı için taahüt yapmak zorunda kaldım.2 kere madur oldum.onlardan bile vazgeçtim yapılan hiçbir duruşmaya giderek hakkımızı savunamıyoruz.herkes maduriyetimizden dolayı bizi sürekli tehdit altında bırakıyor gidip şikayetçi bile olamıyoruz.Darp ediliyoruz.kendimizi savunma hakkımız geri verilmeli artık insanlar zarar görmesin lütfen
  insan gibi yaşamak hepimizin hakkı……..

   
 8. Mağdur

  Son durum nedir lütfen bilgi verin

   
 9. halil ibo

  NAMIK HAVUTÇA BALIKESİR MİLLETVEKİLİ
  SİZ BU TEKLİFİ MECLİSE VERİRKEN DOLANDIRCILARIN AVUKATLIĞINI YAPMIŞOLDUN HİÇ DÜŞÜNDÜNMÜ.
  GERÇEKTEN HAKKI GASP EDİLEN ALACAKLILAR NE YAPACAK?
  SEN ÖDERSİN ARTIK BİZİM PARALARI.
  BİRAZ AKILLI OLUN VİCDANLI OLUN BASİRETLİ OLUN.

   
  • degimencioglu

   60 yaşında kör bir anneye imza atırılıyorsa bu ülkede bişeyler terstir

    
 10. kenan

  bu yasa değişmezse hiç bir mağdur ak partiye oy vermesin.gider paşa paşa yatarız.o borcuda ödemeyiz.üc ay hapisle kimse ölmez.

   
 11. rasim

  BEN 01.04.2013 TE YAKALANDIM SAKA GIBI 3 AY YATTIM GELDIM BURDKI YORUMLARI OKUDUM YANI CIKALI CEZA EVINDEN IKI GUN OLDU ALICAKLILAR YAZMIS ONCE ONLARI OKUDUM BAKANA DIYORLARKI SEN UC KAGITCIGI DOLANDIRICIYI AF VERIN HAYIRLI OLSUN DIYE ULEN HASIYETSIZ SEREFSIZ SENIN ALICAGIN NE KADAR MAGDUR KAC LIRA ODUYOR ONCE GIDECEN ERKEK GIBI AVUKATA DICEKSIN KI BEN VAZ GECTIM SEN CIK DEVREDEN BEN KENDIM ALIRIM DE BORCUM 3000 LIRA 2009 BORCU 2012 DE ICRAYA GELDILER BORCUM 15000 OLMUS 10000 ODEDIM KALAN 5000 ODUYMEDIM BIR SENE ICINDE 5000 LIRA YENI CIKTI 11000 CIKTI 3000 KARSI NE KADAR ODUYORUZ ALACAKLILAR BENCE SIZ GIDIN AVUKATTAN CEKIN DOSYAYI KENDINIZ ISTEYIN BAK DAHA KOLAY ALIRSIN PARANI BENCE AF CIKMADI DAHA RAHAT OL HARAMLA KARINLARINI DOYURUNLARIN DUNYASI BURASI HELALLIK ALMAK GEREKIYORMUS SEN BI VER ONCEDE
  HANGIMIZ HELLALIK VERICEK 3000 KARSI 21000 BINLIRA ISTEYEN VE BUNUN 10000 BINI ALINMIS PARAKEN O SEREFSIZE BEN BU DUNYADA HAKKIMI HELAL ETMIYORUM ALICAKLI OLAN ARKADASLAR BURASI BORCLULARIN SAYFASI SIZDE GIDIN ALACAKLI SAYFASI KURUN BURDAKI ALACAKLI OLARarak YAZAN VE HELAL DEN BAHSEDENLERIN HEPSI AVUKATTIR …….

   
 12. Türknet

  Allah sonumuzu hayır etsin bide taahhüt yüzünde hapis yatmayalım

   

Yorum Ekle