HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Pazartesi, Ağustos 3, 2015
  • Sosyal Medya

İstanbul’da,268 Yabancı Hukuk Bürosu Yasaya Aykırı Faaliyette Barodan 6 aydır Ses Yok 
BAROYA ÇAĞRI 196.GÜNDÜR SÜRÜYOR

İstanbulda 268 yabancı hukuk bürosu yasadışı faaliyette MÜDAHALE ETMEYECEKMİSİNİZ?

ÇAĞRISI CEVAPSIZ KALMAYA DEVAM EDİYOR NEDEN?

NEDEN RESEN BU BÜROLAR HAKKINDA İŞLEM YAPMIYORLAR?istanbul-barosu

Türkiye Barolar Birliği tarafından İstanbul Barosu’na verilen Dış Ticaret Müsteşarlığının listesinde müşavirlik danışmanlık firmaları adı altında hukuk hizmetleri veren ve bünyesinde Türk avukatları çalıştıran yabancı

268 hukuk bürosundan sadece ikisi baroya kayıtlı 266 sı ise kayıtlı değil, kayıtlı olan 2 büro dahil tüm yabancı hukuk büroları, Avukatlık Kanunu 44/B maddesinin “….yalnızca yabancı hukuklar ve milletlerarası hukuk konularında danışmanlık hizmeti verebilirler. Bu sınırlama yabancı avukatlık ortaklığında çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da yabancı avukatları da kapsar…” hükmüne açıkça aykırı olarak iç hukukumuza müdahale etmekte ve danışmanlık ve dava avukatlığı yapmaktalar. BUNA DUR DEMEK İÇİN 6 AYDIR ÇAĞRIMIZA BARO NUN KULAKLARI NEDEN SAĞIR?

NEDEN NEDEN NEDEN NEDEN NEDEN NEDEN NEDEN NEDEN NEDEN NEDEN

AVUKATLIK KANUNU 44.MADDE / B

….Yabancı sermayeyi teşvik mevzuatı çerçevesinde Türkiye’de faaliyet göstermek isteyen yabancı avukatlık ortaklıkları, bu Kanuna ve avukatlık ortaklığı düzenlemesine uygun olarak kurulmak koşuluyla, yalnızca yabancı hukuklar ve milletlerarası hukuk konularında danışmanlık hizmeti verebilirler. Bu sınırlama yabancı avukatlık ortaklığında çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da yabancı avukatları da kapsar. Bu nev’i avukatlık ortaklıkları için ortakların baroya kayıtlı olması şartı aranmaz. Bu kuralın uygulanması mütekabiliyet esasına bağlıdır.
Ana sözleşmesi tip ana sözleşmeye uygun olarak düzenlenen avukatlık ortaklığı, kurucularının kayıtlı bulunduğu baro yönetim kurulu tarafından Baro Avukatlık Ortaklığı Siciline yazılmasıyla tüzel kişilik kazanır

White & Case White & Case Musavirlik Limited Şirketi
Büyükdere Caddesi No: 100  Kat 28/109
34394 Esentepe-İstanbul
Turkey
Directions to our office

T: + 90 212 275 7533
F: + 90 212 275 7543

Yabancı Avukatlık Bürolarının İstilası Devam Ediyor

Türkiyede avukatlık hala kamu hizmeti olarak görülüp bu şekilde icra edilmeye çalışılırken, sermaye ve ünleriyle ülkemize gelip Türk avukatları “çalıştıran” markalaşmış hukuk firmları gün geçtikçe etkinliklerini artırıyorlar. Yeni bir örnek:

DLA Piper’ın, önde gelen isimlerinden Mark F. Radcliffe, alanında tanınmış avukatlardan biri olarak biliniyor. Radcliffe: “Türkiye, her şeyden önce ilgi çekici dinamizme sahip bir ülke. Teknolojiye yoğun ilgi gösteren genç nüfusuyla Türkiye, sadece Amerikalı şirketler için değil, bu konuda altyapı yatırımları yapan Türk şirketleri için de çok önemli bir pazar olabileceğinin sinyalini veriyor” şeklinde konuşuyor.

Uluslararası hukuk firması DLA Piper, Türkiye’de iş yapan ve sayıları giderek artan müşterilerine hizmet verebilmek amacıyla, İstanbul Barosu’nun izniyle İstanbul’da yeni bir ofis açmakta olduğunu açıkladı.

Şirket, İstanbul’da düzenlenen açılış toplantısında, Türk hukuk bürolarından YükselKarkınKüçük Avukatlık Ortaklığı’na (YKK) mensup 6 Türk ortak avukatın da yine İstanbul Barosu’nun izini çerçevesinde DLA Piper International LLP’nin ortağı olacağını duyurdu.

Çırağan Oteli’ndeki, açılış toplantısında bir konuşma yapan DLA Piper eş-CEO’su Sir Nigel Knowles, amaçlarının dünyanın 1 numaralı hukuk firması olmak olduğunu söyledi. Kamu ve özel sektörde, geniş bir yelpazede hizmet sunduklarını belirten Knowles, 30 ülkede, 68 ofis ve 3563 avukata sahip olduklarını açıkladı. Şirketin, küresel gelirinin, 2.262 milyar dolar olduğunu kaydeden Knowles, Asya ve Ortadoğu’daki avukat sayısını artırdıklarını ifade etti.

Türkiye’den, bahsederken, “büyümekte olan ülke” tanımının çoktan geçildiği vurgusunu yapan Knowles, dünyanın odaklandığı, gelişmekte olan Türkiye, Brezilya, Çin gibi önemli pazarlara odaklandıklarını kaydetti. Aralarında, Samsung, HSBC, Boeing, Sony’nin de olduğu Fortune 500′de yer alan 140 kurumsal müşteriye sahip olduklarını anlatan Knowles, şirketin, 1 Haziran itibariyle Türkiye’deki varlığını resmileştirdiğini ifade etti.

Toplantının, soru-cevap bölümünde, ofis açtıkları ülkenin yerel kültürüne saygı duyduklarını belirten Knowles, “Bir taraftan da, buradaki ortağımız, küresel bir parçayı oluşturacak” ifadesini kullandı.

turk.internet.com’un, sorusuna karşılık olarak, İstanbul ve Ankara’da ofis açacaklarını, ancak diğer illere yayılmak gibi bir planlarının bulunmadığını kaydeden Knowles, İstanbul’u ticari, Ankara’yı ise idari merkez olarak gördüklerini söyledi. Knowles, bir başka soru üzerine ise enerji, altyapı, otel, eğlence sektörlerine yönelik hizmet vereceklerini ifade etti.

Yönetici ortakları Cüneyt Yüksel ve Murat Karkın ile diğer ortakları Muharrem Küçük, Zeynep Ergun, Gökhan Gökçe ve Melek Yüksel olmak üzere 6 ortak avukat dahil halen 46 avukatla geniş kapsamlı hukuk danışmanlığı ve avukatlık hizmetleri veren YKK; birleşme ve devralmalar, enerji, rekabet, fikri ve sınai mülkiyet, bankacılık ve finans, iş hukuku, gayrinmenkul ve hukuki ihtilaf-tahkim konularını da içeren, hukuk danışmanlığı ve avukatlık hizmetleri sunan ve müstakilen faaliyetlerine devam edecek olan bir avukatlık ortaklığı.

DLA Piper’ın, Fikri Haklar, Özel Finans, Kurumsal Ortaklık, Yazılım ve İnternet Lisanslama, Telif Hakları konularında danışmanlık ve yöneticilik görevini üstlenen Mark F. Radcliffe, alanında tanınmış avukatlardan biri olarak biliniyor. Radcliffe:

Türkiye, her şeyden önce ilgi çekici dinamizme sahip bir ülke. Teknolojiye yoğun ilgi gösteren genç nüfusuyla Türkiye, sadece Amerikalı şirketler için değil, bu konuda altyapı yatırımları yapan Türk şirketleri için de çok önemli bir pazar olabileceğinin sinyalini veriyor. şeklinde konuşuyor. Telif hakları konusunda yaşanan sıkıntıları, tüm dünyada karşılaşılan “küresel bir problem” olarak nitelendiren Radcliffe, bu konuda bir hayli aktif olduklarının altını çiziyor. Pek çok teknoloji şirketine danışmanlık yaptıklarını hatırlatan Radcliffe, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika merkezinde, YKK ile telif hakları konusunda çalışmalarını sürdüreceklerini ve Amerikan merkezli prodüksiyon şirketleri ile sanatçılarının haklarını korumayı öngördüklerini ifade etti.

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

Yorum Ekle