HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Perşembe, Temmuz 30, 2015
 • Sosyal Medya

Elektrik Faturasındaki %15 Kayıp Kaçak Bedelinin Tüketiciye İadesi Kararı 
Kahramanmaraş’ta bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, elektrik faturasına yansıtılan yüzde 15 oranındaki kayıp kaçak bedelinin tüketiciye iadesine karar verdi

Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti’ne başvuran Emine Saygılı adlı vatandaş, Eylül ayında kendisine gönderilen elektrik faturasındaki 11.17 liralık kayıp kaçak bedelinin haksız olduğunu ileri sürerek, şikayetçi oldu. Bunun üzerine toplanan heyet, dağıtım şirketi Akedaş’tan savunma istedi. İlgili firma bu tahsilatının kendilerinin keyfi bir uygulaması olmadığını Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından alınan kararı uyguladıklarını belirtti.

Türkiye’de vatandaşlar bir yılda 13 ay fatura ödüyor

KAYIP KAÇAK BEDELİ İADE EDİLECEK

Heyet, Saygılı’nın müracaatını inceleyerek, elektrik faturasına yansıtılan yüzde 15 oranındaki 11.17’liranın iadesine karar verdi. Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı Nesih Tanrıverdi, yaptıkları incelemede alınan bu paranın hukuka uygun olmadığına karar verdiklerini söyledi. Bu uygulamanın bir kaç yönüyle hukuka uygun olmadığını anlatan Tanrıverdi, şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere kayıp kaçak oranı bölgeden bölgeye farklılıklar gösteriyor. Ayrıca her bölgenin de ayrı bir dağıtım şirketi var. Örneğin A bölgesinde yüzde 1 kayıp kaçak oranı varsa yüzde 15 dolayında kayıp kaçak bedeli tahsil ediyor. Bir başka bölgede ise kayıp kaçak oranı çok yüksek iken yine yüzde 15 kayıp kaçak bedeli tahsil ediyor. İkinci olarak Türkiye’de kayıp kaçak oranının ne kadar olduğu tamamen tespit edilmiş değil. Yani yüzde 15 gibi bir uygulama var, ama gerçekten kayıp kaçak oranını bilimsel olarak tespit edilmiş durumda değil. Bilimsel bir kritere de dayanmıyor. Dolayısıyla bu yönüyle de bir haksızlık içeriyor.

Diğer yandan fatura miktarı arttıkça bu bedelin oranı da artıyor. Bir tüketici 15 lira öderken bir diğeri 45-50 lira ödeyebilmektedir. Bizim için en önemli boyutu ise kayıp kaçak oranı varsa bunu kaçak kullananlardan tahsil etmek yerine iyi niyetle faturasını ödeyen, hukuka uygun davranan kişilerden tahsil edilmesi hukuka aykırı görülmüştür. Dolayısıyla hakem heyetimiz bu bedelin tüketiciye iadesine karar vermiştir.”

“TÜKETİCİ HEYETLERİNE BAŞVURUN”

Aldıkları kararlardaki 1031 liraya kadar olan miktarın mahkeme niteliğinde karar olduğunu kaydeden Tanrıverdi, “Bu miktarın altındaki kararlarımız tarafları bağlayıcı bir karardır. Bunun itiraz merci tüketici mahkemeleridir. İlgili firma aldığımız bu karara 15 gün içerisinde itiraz edebilir” şeklinde konuştu. Tanrıverdi, tüketicilerin bu konuda haksızlığa uğradıklarını düşünüyorlarsa yurt çapında Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti’ne başvurmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYIP KAÇAK BEDELİ TBMM‘YE TAŞINIYOR

Tüketiciler Birliği Başkanvekili Avukat Hakan Tokbaş da, konuyu Kasım ayının ilk haftasında Meclise taşıdıklarını ve TBMM Dilekçe Komisyonu’na bu konuda talepleri olduğunu ifade etti.

İlk toplantıya EPDK temsilcilerinin de katıldığını anımsatan Tokbaş, “TBMM’de ciddi bir çalışma yapılıyor. EPDK bu tahsilat ilgili gerekçelerini sunacaklar. Ardından komisyon bir rapor hazırlayacak. Biz diyoruz ki kayıp kaçak bedeli namuslu tüketicinin üzerine bindirilmesin. Zaten uygulama bu şekilde devam ederse kayıp kaçak hiç aşağıya çekilmeyecektir. Önemli olan kayıp kaçağın ortadan kaldırılmasıdır. Çünkü dağıtım şirketleri paraları tahsil ettiği için bu konuya yatırım yapmayacaktır. Dolayısıyla bu sorun ilelebet devam edecektir” dedi.

Tokbaş, konuyu yakından takip ettiklerini ve komisyonun raporunu beklediklerini olumsuz bir sonuç geldiği takdirde tüketicileri toplu itiraza yönlendireceklerini kaydetti.

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

9 Yorumlara Cevap Elektrik Faturasındaki %15 Kayıp Kaçak Bedelinin Tüketiciye İadesi Kararı

 1. mefra

  bu uygulamaya itiraz edilmesi halinde elektrik aboneliğinin başladığı yıldan itibaren geriye dönük kayıp kaçak bedel alınabilecek mi?teşekkürler.

   
 2. Hasan Dağaşan

  ben samsun tekkeköyde ikamet eden bir vatandaşım sunulan yazıda bulunduğu gibi biz devletimize vergimizi elektirik su faturalarını gecikmeden ödüyoruz paramız olmadığı zaman borç alıp ödüyoruz ayrıca ben esnafım benimde bu kaçak tüketim bedelinin geri almam için ne yapmam lazım

   
 3. ONUR KÜÇÜKYETİM

  yapılması gereken, her tüketici, emsal karar uyarınca önceki ödediği haksız kaçak bedeli için bulunduğu yerdeki, bağlı olduğu ilçe kaymakamlığı bünyesinde kurulan TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE dilekçe ve önceki faturaların fotokopisini ekleyerek başvurmak.

   
 4. isa özaydın

  Kaçak elektrik yakanların kullandığı elektriklerin, bizlerin dürüst vatandaşların üzerinden ödenmesini istemiyorum. Şimdiye kadar kullanılan kaçak elektrik için kesilen paraların en kısa zamanda iadesini istiyorum. Bu benim vatandaş olarak en doğal hakkım. Eğer devlet devletse buna çözüm bulsun. Devlet buna çözüm getirmezse kul hakkı yiyenlere yataklık ve yardım yapmış oluyor. Ayrıca kendiside bunu yemiş oluyor. Bizler vatandaş olarak herkesin haklarını aramasını istiyorum. Biz masum ve dürüst vatandaşların hakları cezbediliyor. Kazanılmış örnek davalar olduğunu biliyorum. Bizlerde bu örnek tavalara istinaden dava açmalıyız…

   
 5. sedat doğru

  ben istanbuldayım.anlamadığım önce ayedaşa dilekçeyle başvurup sonuç alamazsam mı tüketici heyetine başvuruyorum anlamadım.

   
  • admin

   fatura gelen adresinizin bulunduğu kaymakamlık bünyesindeki tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Hakem heyetlerine yapılan başvurulardan herhangi bir ücret alınmaz. Hakem heyetlerince görevlendirilecek bilirkişi ücretleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanır. Tüketici Mahkemeleri nezdinde tüketiciler tarafından açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır.

    
 6. inannn

  amasyada elektrik dağıtımını çalık grubu yapmakta.. haksız yere aldıkları o paralar haram olsun.. 1 faturanın son ödeme tarihi 5 gün geçince gelip söylemeden kesiyolar birde.. kiracım 1 faturasını ödememiş binanın komple elektriğini direkteki trafodan kesmişler aklı sıra iş yapıyolar.. böyle iş görmedim bu yaşıma kadar.. lanet olsun.. zehir zıkkım olsun o kaçak kullanım bedeli, sayaç okuma ücreti vs..

   
 7. burhan karaarslan

  sivas’ta çedaş elektrik dağıtım şirketide kaçak elektrik bedeli almaktadır. Bu konu ile ilgili dilekçe örneğini bilmiyorum. Bana bir örnek gönderirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

   
 8. Ali Adnan ERBİŞ

  18.7.2012 tarihinde elektrik tüketiminden alınan
  usülsüz ödemelerle ilgili çeşitli tüketici hakem
  heyetlerinin ve bir de mahkemenin almış olduğu kararlardan oluşan bir dosyayla birlikte,Mezitli İlçe Tüketici Hakem Heyetine gittim.Onların da bu yönde alınmış olan bir kararları elimde olduğu halda daha sonra TEDAŞ’ın bu karara itiraz ettiğini
  ve mahkemede davayı kazandığ gerekçesiyle başvurumu
  kabul etmediler.
  Bu durumda ne yapabilirim?

   

Yorum Ekle