HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Cuma, Temmuz 31, 2015
  • Sosyal Medya

Denizbank baro anlaşmasında avukatlara kredi masrafında indirimi yapmıyor, ödemeleri hesaba geç yatırıyor 

denizbankdenizbank_bedelli_askerlik_kredisi
Denizbank in avukatlara yönelik olarak güya yaptıkları kampanyaların hiçbirisi gercek değil . Baro sayfasında konut kredisi icin dosya masrafı 1.000,00-TL yazmasına rağmen benden 1.700,00-TL aldılar ve hem şubemle, hemde Beyoğlu Şubesi’ye görüştüm , konuyla alakalı olarak Baroyu bilgilendirdim, kesinlikle benden fazla alınan 700-TL yi iade etmiyorlar ve kendime muhatap bulamıyorum , Ayrıca böyle bir kandırmacanın icine İstanbul Barosu gibi buyuk bir Baro nasil kendisini alet ediyor, bu ilanları nasil sayfasında yayinlatilmasina izin veriyor anlamadım . Sevgili meslektaşlarım benim düştüğüm tuzağa düşmeyin . Av.Berna B…

denizbank

İstanbul Barosu adliyelerde, icra müdürlükleri ve UYAP’ta parasal işlemlerin yapıldığı Vakıfbank yerine avukatları Denizbank a yönelendirme çalışmasını bir yıldır yapıyor. ÖZellikle adli yardım ve cmk görev ücreti alan avukatla neredeyse zorunlu olarak hesap açmaya yönlendiriliyordu. Baroya inanıp Denizbank ta hesap açan avukatların adli yardım ödemeleri vakıfbank yada kendi istediği bankada iken 2-3 günde gelen ödemeler şimdi bir hafta on günü buluyor. Çünkü baronun adli yardım paralarının yatırdığı Denizbank parayı kullanıyor. ve geç yatırıyor. Baro eliyle avukatlar eskisine göre parayı daha geç alıyorlar. genç Baroya mail telefon ve sözlü beyanlarla ulaşan çok sayıda avukat şikayetinde bu durumun değiştirilmesi isteniyor. Denzibank ile İstanbul Barosu anlaşması ile avukatlara düşük kredi masrafı ve faizi uygulaması ise uygulamada yok.Bu durumda ayrı bir mağduriyet denizbanka yönlendirilen avukatlar için Konuyla ilgili bazı mailleri paylaşıyoruz.

Baro bir hukuk kurumu olarak, üyelerini hukuk ve yargı sistemi içinde temsil ederek, hukuksal hak ve yetkileri için mücadele eden bir meslk kuruluşudur aynı zamanda… Baro’nun asli faaliyeti, Avukatlık Kanunu çerçevesinde belirlenmiştir.

İstanbul Barosu, Avrupa Birliği ülkelerindeki avukatların hukuksal standartlarını, hak ve yetkilerini, Türkiye’de de uygulanması, mevzuata girmesi için yıllardır kılını kıpırtatmazken, akçeli işlerde bir hukuk kurumuna yakışmayan uygulamalara imza atmaktan çekinmiyordu…

Denizbank’ta da tıpkı……..,
“ALTUR’a servis işinini veriliş şekli ve baroya ek maliyeti, Kanlıca’daki kapalı yeri olmayan ve imar yasağı olan bahçenin alınış şekli ve baroya 7 milyona ulaşan fahiş maliyeti..” ,
“Çağlayan ve Bakırköy Baro odalarının ihalesiz ve teklif almadan veriliş şekli ile, mobilyaların kalitesi ile ters orantılı olarak, baroya 600 bin TL’yi aşan fahiş maliyetleri..”,
“İstanbul’da 150 hastaneden herhangi birisinde yatarak tedavi giderini, Barolar Birliği, sağlık bakanlığı tarifesi üzerinden % 80 ödüyorken”,
“Sağlıkta devrim safsatası ile anlaşma yaptıkları, Ofluoğlu ailesine ait Alman Hastaneleri ile sözleşme yaparak, avukatların emsal ameliyatları fahiş fiyatla olmak zorunda kalması ve bu bedellerin % 80′nin dahi ödenmemesi gibi garipliklere imza atmaktan çekinmedikleri gibi”,
“sırıtan bir ifadeyle, fotoğraflar çektirip bunu dev afişlerle, maille, baro web sayfası ve aylık bülten dergisi ile reklama dönüştürme “cesaretini” göstermişlerdi.”

Hukuk kurumu nasıl banka pazarlamacısı olabilir? hukuk fakültelerinde ders olarak okutulması mümkün bir paradoksal durum….

Baro üyeleri için bankalardan teklif alabilir ve bu teklifleri duyurabilir, sorun asıl bundan sonra başlıyor, kredi kartı pazarlamak baronun görevi değildir. Sen duyurunu yaparsın avukatlarda isterse banka şubesine gider. Sen baro’yu, baro birimlerini banka şubesine dönüştüremezsin. Adli Yardımda görev alan avukatları “HESAP AÇMAYA ZORLAYAMAZSIN”, istersen adli yardıma ayrılmış, devletin ödediği, Barolar Birliği vasıtası ile gelen fondaki parayı, istediğin bankaya yatırabilirisin ama bunu avukatları hesap açmaya zorlayarak, açmayanlardan yüksek eft kesileceği tehditi yaptırarak yapamazsın, bu yapılanlarla ilgim yok diyorsan bu taktirde böyle bir etik olmayan pazarlamayı baro birimlerinde yaptıramazsın, buna izin veremezsin verirsen ben yaptım oldu dersen, o zaman baronun saygınlığını zedelemiş, hukuken görevi kötüye kullanmış olursun.

İstanbul Barosu ilklere imza atmaya devam ediyor.
Adli yardımda görev alan avukatların Adli Yardım Ödemeleri DenizBank Şubeleri aracılığı ile ödenecekmiş. Ancak avukatların hesap açmaya zorlanması hatta zorla hesap açılması büyük tepkilere yol açtı. Adli Yardım ödemesi için Baro’nun Beyoğlu’ndaki binasına ve Kartal Adli yardım bürosuna çağrılan avukatlar, Denizbank pazarlamacıları ve baro görevlileri karşılıyordu.

Sanırsınız, Denizbank baro şubesi açılmış, dev bez afişler, standlar, banka görevlileri… koşturuyor. Burası bir hukuk kurumundan çok o gün banka şubesiydi… Peki, avukatlara rekabet kurallarına açıkça aykırı şekilde Vakıfbank’taki hesabınızı kapamazsanız, her adli yardım ödemesinde 100 TL eft ücreti kesilecek, hesap açmaya mecbursunuz gibi ifadelerle, ikna(?) etmeye çalışan görevliler(?) bu hukuka aykırı beyanları etme cesaretini kimden alıyorlardı?

İstanbul Barosu yönetiminin, Denizbank’tn aldıkları söylenen bir kaç yüz bin TL promosyon parasını, personel başına bin TL olarak dağıtarak, baroyu bir şirket zannettikleri görülüyordu.

Dün sevgili baromuzdan yepyeni bir mesaj daha geldi.
Adli yardim dosyalarndan odeme almak icin denizbanktan hesap acmam gerektigini iletmisler.
Ve yanlis anlamadiysam odeme almak icin bu zorunlu.
Peki ben denizbank ile calismak istemiyorsam ne olacak?
Denizbankta hesap acma mecburiyeti de ne?
Av.Oktay Kocaman

Meslekdasim,tesbitlerinize katildigim yonler olmakla birlikte Baro havale,eft ucreti vermesin derken biz mi hesap isletim ucreti odeyelim.Baronun odemesi disinda kullanmayacagim bir hesap icin, yillik en az 120 TL isletim ucreti odemek istemiyorum.

Arkadaslar,ben calistigim banka disinda bir baska banka ile calismak istemiyorum.Bunu zorunlu tutmalarinin da mumkun olmadigini dusunuyorum
Av.Davit Munguldar

Dikkat
Denizbankta hesap açıldığı için ve parasal sirkülasyon yani ödeme yapılması nedeniyle ilgili kuruma bir promosyon ödemesi yapılmaktadır. promsosyon kime ödenecektir. Bu konuda bilgisi olan varmı.ayrıca yapılan anlaşma gereği herhangi bir promosyon alınmış mı.malum başbakanlığın bu konuda bir genelgesi var ve promosyonun hesap sahiplerine ödenmesi gerekir.malum bu konu kamu oyunda emeklilere bir maaş adı altında gündeme geldi ve bankalar bu topa girmediler.
Av.Metin İriz

Madem zahmet edip, kamu kurumu nitelğindeki meslek örgütünün, bir hukuk kurumunun, özel bir ticari banka ( ki Denizbank, satılmak üzere, avrupadaki merkezi mali krizde olduğu için ) ile girdiği pazarlama aracılık ilişkisini savunmak ihtiyacını görevini üstlendiniz.
o zaman 3 sorumuzu cevaplayın bir zahmet?
“bizlerin meslek kuruluşu olduğuna göre avukatlar lehine bir takım kazanımlar elde etmiştir ki böyle bir anlaşma imzalanmıştır” nedir bu kazanımlar ?

bir baro zorunlu üye olan üyelerine bir bankaya hesap açmaya zorlayabilir mi? açmazsa ne olacak meslektaşlarımız? adli yardımdan ödemeyi yapmayacak mı baro yönetimi? bir baro örneğin bana bugün sms mesajla kredi kartı pazarlamaya kalktı, kalkabilir mi? bu etik mi? yasal mı? baronun görev alanına girer mi?

baronun asli görevi nedir? ve bu asli görev için çok beğendiğiniz yönetim neleri başarmıştır?
Baroya müracaat ederek bir daha bana kredi kartı pazarlamak için sms göndermesin. diyeceğim.

ben afili ( her ne demekse) baro değil, başı dik baro istiyorum,
yargıda eşitlik için mücadele edecek bir baro…

avukatların aidatlarını, dürüst, şeffaf harcayacak bir baro istiyoruz ve
baro denizbank pazarlaması yapmada haklı öyle mi?
o zaman sözleşmeyi pazartesi sabah, www.istanbulbarosu.org.tr de yayınlasınlar yada

siz madem biliyorsunuz avukatların lehine bu banka
diğer 40 bankaya göre
o zaman siz mail atın baro/denizbank anlaşmasını bu gruba

bizde mecburen üye olduğumuz baroda
mecburen verdiğimiz aidatlarımızın
ve baro pulları paralarımızın
nasıl harcandığını siz bir zahmet anlatın
malum söz verdikleri halde sayın kocasakal ve ekibi
hiç bir harcamayı yönetim kurulu kararını ve mal hizmet alım duyurularını internetten yapamıyorlar 17 aydır

İzmir Barosu, Ankara Barosu , Barolar Birliği ve diğer barolar aslanlar gibi yayınlıyorlar
madem savunacaksınız akçeli baro işlerini
bu ketumluk gizlilik perdesini kaldırın bizi aydınlatın.
Av.Nejat Kazan

Değerli meslektaşım,
,Mailimde bir savunma yok. Bilakis, açıklama bekleyen bir üslup takınmaya çalışmıştım. Ama başarılı olamadım galiba.

“Neticede Baro, bizlerin meslek kuruluşu olduğuna göre avukatlar lehine bir takım kazanımlar elde etmiştir ki böyle bir anlaşma imzalanmıştır. ??? ” derken, soru işaretleriyle aslında bir cevap beklediğimi ifade etmek istemiştim. Sorularınızın cevabını bilmiyorum ama belki konuyla ilgili Baromuz değerli yönetim kurulu üyelerinden biri cevap vermek isteyebilir.
Böylece hepimiz aydınlanmış oluruz.
Av. Nurcan YILMAZ

Ben denizbankta hesap açarım , yalan dünya dizisinde izliyorum sürekli reklamı var birde beyazıt öztürklü ,erdal özyağcılarlı reklamları vardı ıssız bir adada bankamatik vardı, bu reklamdan hareketle yani ıssız adaya bile düşsek adli yardım parasına ulaşabileceğiz (ama adliyelerde bankamatiği yok ) yararlı bir uygulama destekliyorum. Baromuzun bu ricasını hemen başka şeylere bağlamayın lütfen , paramız ödensin de denizbank değil okyanus bankta bile hesap açarım. Açmayan arkadaşları anlayamıyorum, koskaca baromuz yüz tane banka ile efteydi havaleydi uğraşsın hesaplara para ödesin zaman kaybı,paranızı daha erken almak istemezmisiniz , Nurcan Yılmaz’a katılıyorum çok isabetli tespitleri var ama Nejat Kazan seni anlayamıyorum,seçimler üzerinden neredeyse 1,5 yıl oldu bir türlü yönetimle barışamadın, geçmişin kırgınlıklarını unutup önümüze bak diyorum.
Denizbanka hatırladığım kadarıyla Katarlılar talipti ,eğer banka Katarlı olursa baromuzda Arap baharı sermayesi ile tanışmış olur diyor herkese iyi hafta sonları diliyorum.
Av.Sıddık Öner

denizbank mevzu meslek etiği ve basiretsiz yöneticilik
Arkadaşlar;
Ben Denizbank mevzuuna başka bir yönü ile değinmek istiyorum. Denizbank olayı kusura bakmasınlar ama sayın baro yöneticilerimizin meslek etiği ahlakı ve basiretleri konusnda bende ciddi kuşkular uyandırdı. Adeta karşımda bir baronun yöneticileri değil vahşi kapitalizmin temsilcileri duruyor diye düşündüm. Düşünmedim gördüm.Her şeyi para ve ticaret olarak görmenin doğal sonucu ne meslek etiği ne başkaca bir ahlaki anlayış bırakmıyor.

Açıklamamam gerekirse;
Ben düzene ve sisteme karşı biri olduğumdan banka hesabım dahi yoktur. Sadece emek li maaşımdan dolayı bir banka hesabım var. Banka hesabımın olmamasının ikinci bir nedeni de bankaların işlem yaparken kimlik olarak avukatlık kimliğini kabul etmemeleridir. Ben de inadına avukatlık kimliğini ibraz ederim. Hatta bazı bankalarda işlem yaparken avukat kimliği dışında kimlik göstermeyi kabul etmediğim için tartışmalar yaşasam da inatta bir murat deyip mesleğime ve avukatlık kanununa uygun davranma inadı ile ısrarla avukatlık kimliğim ile işlem yapılmasını istedim. Bu güne dek te istisnasız başardım.

Herkes aynı inatçılıkta olmayabilir. Tabi bu inadı dava açmaya kadfar götürenlerde var.
Avukatların bireysel olarak bu konuda talepkar ve ısrarlı olmaları önemli olsa da asıl olan kurum olarak baronun ve bu kurumun yöneticilerinin ne yaptığı nasıl davrandığıdır.

BARO YÖNETİCİLERİMİZİN BU KONUDA TAVRI MESLEK AHLAKINA DA ETİĞİNİE DE AYKIRIDIR.

ÇÜNKÜ ONLAR İÇİN ÖNEMLİ OLAN BU KAVRAMLAR DEĞİLDİR

ÖNEMLİ OLAN SERMAYENİN BU KURULUŞLARI İLE İÇLİ DIŞLI OLMAKTIR

ÖNEMLİ OLAN BAŞARILI ETİK ANLAYIŞLARA SAHİP OLAN BİR AVUKAT OLMAK DEĞİLDİR.

İYİ BİR TÜCCAR OLMAKTIR.

söylediklerim çok iddialı ve ağır gibi görünebilir. Ve bu konuda yazmağı da pek istemedim. Ama tek kelime ile bir de utanmadan bizleri hesap açmağa zorlamaları

AYIPTIR AYIP

Ben de baştan koşulları iyi ise hesap açayım dedim. Barodaki standta banka görevlisine başvurdum. Görevli hesap açmak için kimlik istedi. kimliğimi çıkardım.
Ancak banka görevlisi avukatlık kimliğime küçümseyerek bakıp bu kimliğin bizim için hükmü yok ehliyet ya da nüfus kağıdı rica edicem dedi.
Benim için o an hesap açmak ta banka da bitti.

Kendilerine bu taleplerin avukatlara hakaret anlamına geldiğini hiç bir avukatın böyle bir hakareti kabul etmeyeceğini baroda bizim mekanımızadf bu hakarete uğramanın daha da acı olduğunu söylesem de netice alamadım. Kendilerince verdikleri cevap şuydu.

‘ne var avukat bey niye büyütüyorsunuz sorun çıkaracak ne var. biz avukatlık kimliğini kimlik olarak kabul edemeyiz. Sizden başka sorun çıkaran yok, biz yönetimle anlaştık’

Yöneticilerimiz için avukatlık kimliğinin anlaştıkları banka tarafından dahi kabul edilmemesi önemsiz olabilir. Onlar avukatta olmayabilir. Ama ben avukatım Benim değerlerim var. Onların değerleri de olmayabilir. Onlar avukatlık kimliğine ilişkin söylem ve eylemlerinde farklılıklar gösteriyor olabilir. Ben bir zamanlar bir baro başkanına şöyle demiştim
‘Efendi senin adında ‘M’ ile başlıyor ama ‘U’ ile devam etse de üçüncü harften itibaren önce ismimiz sonra ağzımızdan çıkanlardaki tutarlılığımız değişiyor’

Şimdi bu yöneticilerimize aynı şeyi söylemiyorum. Ama bu banka olayı hangi yöneticinin tasarrufu ise başta o olmak üzere tüm yöneticilerimi ayıplıyorum kınıyorum.
Ben denizbankta hesap açan meslektaşlarımı da kınıyorum. Gidin bireysel olarak nerede hesap açarsanız açın. Ama kurumsal olarak bize hakaret olan bu uygulamayı kabullenmeyin.

Hesap açanlara da hesaplarını kapatmayı öneriyorum.
Baro yöneticileri ni de bu yanlıştan bir an önce dönmeye davet ediyorum. Yanlış yapmak ta binsanlara özgü. Yanlışını kabul etmek ve rücu etmek te insani bir değerdir.

Av.Muhittin KÖYLÜOĞLU

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

Yorum Ekle