HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Çarşamba, Temmuz 29, 2015
 • Sosyal Medya

Denetim Serbestlik Yasa Tasarısı Kabul Edildi, 15 bin hükümlüye tahliye yolu açıldı 

adaletkomDenetimli serbestlik’ten 15 bin hükümlü yararlanacak
TBMM Adalet Komisyonu, ‘denetimli serbestlik’ tasarısını kabul etti. Buna göre açık cezaevinde cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler, cezalarının kalan kısmını cezaevi dışında geçirebilecek. Tasarıdan açık cezaevlerindeki yaklaşık 15 bin hükümlü yararlanacak.

Denetimli Serbestlik Yasası’nda değişiklik yapan ve yaklaşık 15 bin hükümlüye tahliye yolunu açacak olan kanun tasarısı Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarıyla açık cezaevlerindeki yaklaşık 15 bin hükümlü, kalan cezalarının kalan kısmını dışarıda çekecek. Bu kapsamda şartlı tahliye edilecek şüpheli, sanık ve hükümlülerin gözetim ve denetimi elektronik kelepçeyle de takip edilebilecek.

Tasarı hakkında komisyonda bilgi veren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, düzenlemenin bir ‘af’ olmadığını vurguladı. Kanundan ‘açık ceza infaz kurumunda 6 ayını kesintisiz olarak iyi halli olarak geçiren ve koşullu salıverilme tarihine 1 yıl ve daha az süre kalan hükümlülerin yararlanacağını’ belirtti. Hükümlünün açık cezaevinde infaz edilecek cezasının son 1 yılının denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle toplum içerisinde infaz edileceğini anlatarak, “Bu hükümlüler hakkında tedbir olarak, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulma, belirlenen yer veya bölgelere gitmeme, belirlenen programlara katılma yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına karar verilebilecektir.” dedi. Hükümlünün mahkum olduğu ceza süresinde bir değişiklik olmayacağını ve koşullu salıverme tarihinin değişmeyeceğini de ifade eden Adalet Bakanı, düzenlemenin mahkemelere yeni bir iş yüklemeyeceğini ve dosyaların yeniden ele alınmasını gerektirmeyeceğini de dile getirdi.

Bakan Ergin, 2006-2011 yılları arasında mahkemeler tarafından toplam 436 bin 150 şüpheli, sanık ve hükümlü hakkında toplum içerisinde denetim ve takiplerine dönük verilen kararların, denetimli serbestlik müdürlüklerine gönderildiğini de söyledi. 108 bin 957 şüpheli, sanık ve hükümlü hakkındaki denetimli serbestlik yöntemiyle verilen mahkeme kararlarının infazının devam ettiğini sözlerine ekledi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ise tasarının ‘kısmi ve gizli bir af niteliğinde’ olduğunu iddia etti. CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan da tasarının, ‘cezaevlerini boşaltmak ve kadro tahsisi’ olmak üzere iki amacı olduğunu öne sürdü. Bu iddialara itiraz eden AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, düzenlemenin af olmadığına işaret ederek, “Çünkü hüküm devam ediyor, kişi şartla salıverilmiyor henüz. Tasarı, hükümlünün cezaevinde kalan süresinin şartlı salıverilmeden önceki bir kısmını, topluma daha faydalı olabilmek için ve kendisinin de dış dünyaya intibakı açısından dışarıda geçirmesine imkan tanıyor.” diye konuştu. Sadullah Ergin de tasarının Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasının doğru olmadığını vurgulayarak, “Düzenleme af içermiyor. Burada kişi belli alternatiflerle salıveriliyor. Kurallara uymadığı zaman ise geriye döner. Afta ise geri dönüş yoktur.” ifadelerini kullandı.

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

7 Yorumlara Cevap Denetim Serbestlik Yasa Tasarısı Kabul Edildi, 15 bin hükümlüye tahliye yolu açıldı

 1. nyhall

  ben anlamadım bu olayı gerçekten…
  hem 6 ay zorunluluğu kalktı , açık cezaevinde 6 ay kalma şartı olmadan denetimli serbestlik uygulanmaya başlanacak deniyor hemde yayınladığınız haberde ‘açık ceza infaz kurumunda 6 ayını kesintisiz olarak iyi halli olarak geçiren ve koşullu salıverilme tarihine 1 yıl ve daha az süre kalan hükümlülerin yararlanacağını’ ibaresini kullayorsunuz.
  haberi yayınlayan diğer sitelerden de adam gibi bir bilgi edinmek mümkün değil çünkü heryerde farklı yorumlanmış. konuyu bilen ve vakıf olan biri kesin ve net bir açıklama yapsa da bizde bir fikir edinsek artık…

   
 2. MUSTAFA SEYYAR

  Kardeşim denetimli serbnestlik yasasından yararlanarak cezevinden çıktı.Denetimliserbestlik devm ederken çocukları ve eşi ile kavga etmeleri sonucu tekrar cezaevine girdi. Buna göre
  1-Denetimli serbestlik ihlali sonucu son çıkan yasadan ikinci kez yararlanamaz mı
  2-denetimli serbestlik ihlali sonucu denetimli serbeskikte geçen zaman iptal edilip normal cazasına ilave edilir mi
  3-Denetimli serbestlikten istifade ederken eşive çocukları ile kavga ettiklerine göre eşi şikayetini geri alırsa ceza evinden çıkabilirmi
  Cevapları alabilirsem çok memnun olurum. Teşekkür ederim.MUSTAFA SEYYAR-AYDIN

   
 3. arzu

  kardeşimin ıkı ayrı dosyadan toplam 32 aylık cezası bulunmakta yanlız son olarak kesılen cezası 9 bucuk ay yatıcagı soylendı. suanda martın 5 den berı acık ceza evınde yatmakta suanda kardeşim bu yasadan yararlanırsa ne zaman cıkar bu konuda bılgı verırsenız sevınırım teşekkür ederim.

   
 4. Serap Sümer

  akrabam 7 ,5 yıl ceza aldı
  yatarı 3,5 yıl şuan açık cezavinde denetimli serbestlikten yararlanabilrimi

   
 5. hazal

  dayım 9 senedir cezaevinde 2013 ün aralığında açık ceza evinde son 4 yılı kaldı denetim serbestliğinden yararlanabilirmi

   
 6. vural

  abimin 1 yıl denetim cezası war 1 ay açıkda yattı bu yasadan yaralana bilir mi

   
 7. velat

  abim 2sene 1 ay ceza aldı denetim 2yıl olursa 3 gun yatar

   

Yorum Ekle