HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Cumartesi, Ağustos 1, 2015
  • Sosyal Medya

AVUKATIN SESİ: AVUKATLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN 

picasso-cicekAVUKATIN SESİ

AVUKATLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN


Kamuoyu gündemindeki şike davası gibi popüler siyasi davalarda, avukatların savunma makamı olarak karşılaştıkları baskılar, sıkıntılar aslında diğer sıradan davalarda bile yaşanan ve önceki HSYK döneminde var olan sıkıntıların temel kaynağı, yargı bürokrasisinin, avukatları, savunma kurumu olarak yargının temel parçası kabul etmeyen anlayışıdır. Bu anlayış yeni değildir.
Bu gün 5 nisan Avukatlar Günü, dünyanın en büyük barosu bu yılda avukatlar gününü kutlamıyor. Nasıl 1 mayıs işçilerin bayramı ve birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanıyorsa, nasıl 8 mart kadınlar günü, olarak işçi ve kadın haklarında sıkıntılar var diye kutlanmaktan vazgeçilmeyip nasıl coşkuyla kutlanıyorsa, avukatlar günüde, insanların haklarını savunan avukatların günü olarak inadına kutlanmalıdır.
Bu kutlama, eğlencelerin yapıldığı bir kutlama olarak değil ancak adliye önünde basın açıklaması yaparak geçiştirilecek bir kolaycılığa kaçmadan, avukatların birlik ve dayanışmaların sağlayarak, başta kokteyl olmak üzere bilimsel toplantılarla birlikte, sergiler, önemli kurumlara ziyaretlerle yapılmalıdır. Basın açıklaması yapmak tek başına önemli değildir. Ancak bir dizi etkinliğin küçük bir parçası olabilir.
Dünyanın en büyük barosu olma iddiasına karşılık gelecek bir ciddiyet ve ağırlıkla, etkili bir avukatlar haftası kutlaması yapılması gerekmektedir. Baro, toplumun önemli aktörlerini de kapsayacak, sendikacıları, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti yönetimlerini, milletvekillerini, medya yöneticileri, basında köşe yazarlarını, sanatçı ve aydınları da davet edeceği ( geçmiş yıllardaki gibi yargıç ve savcıları değil) kapsamlı, kitlesel bir kokteyl yaparak, kamuoyunu etkileme kapasitesine sahip kişi ve çevrelerle, avukatları buluşturmalıydı.
Kamuoyunda avukatların ve yargının sorunları ve çözüm önerileri önemli bir yer bulmalı ise bunun yolu avukatlar günün unutturmak değil aksine toplumun etkili kişi ve kurumları ile birlikte avukatlar günü vesilesi ile gündem oluşturmaktır.
Avukatların mesleklerinin en şekilde yapabilmeleri için, gerekli gördükleri her tülü bilgi, belgeye erişimi ya da mahkemeler vasıtası ile getirtmeleri, istedikleri tanıkları dinletmeleri, bilirkişiler dahil yargılama sürecinin aktörlerine doğrudan soru sormaları, bilirkişi raporlarının yetersiz veya geçersizliğini ispat için özel bilirkişi dahil her türlü haklarını kullanabilmeleri pratikte hem mevzuattan hem de yargı bürokrasisinin avukat karşı önyargısından dolayı oldukça sınırlanmakta ve savunma görevi yerine getirilmesinde sürekli sıkıntılar yaşanmaktadır.
İstanbul Barosu, avukata karşı ön yargılı yargı bürokrasinin uygulamalarından ve mevzuattan kaynaklanan, adil yargılanma hakkını zedeleyen savunmayı kısıtlayıcı, sınırlayıcı mevcut duruma karşı; avukatların yargıda daha etkili konuma gelmeleri için 17 aylık yönetim döneminde, proje ve somut önerleri ile meclise, sivil toplum kuruluşlarına, medya yöneticileri ve köşe yazarlarına, Türkiye’deki barolara ve dünyanın 100 ülkesinde temasta olduğu yabancı baro ve hukuk kurumlarına hiçbir başvuru ve talepte bulunmamıştır.
Bu şekilde, avukatların daha iyi şartlarda mesleklerini yapmaları, etkili savunma için yasal ve uygulamadan kaynaklanan sınırlamalardan kurtulmaları için hiçbir şey yapmayıp sonra avukatlar gününü kutlamayarak protesto yapmanın tek sonucu, Avukatlar Günü unutturmaktır.
Avukatlık mesleği sürekli daha olumsuz koşullara sürüklenirken, 29 bin avukatın 16 bini İstanbul’da işçi avukat olarak çalışırken, kamusal sorumluluğu olan serbest bir meslek olan avukatlığın sıkıntılarının iyileştirmesi için bir proje, bir yol ve eylem planına sahip olmayan bir baro gerçeği vardır.
Aksine tüm baroları, dünya baroları ve uluslar arası hukuk kuruluşlarını, aydınları, yazarları, gazetecileri, sanatçıları, sivil toplum kuruluşların, yanına alarak avukatlığın koşullarının iyileştirilmesi için yol ve eylem planını hayata geçirmek için mücadele etmek yerine siyasi ikbal için zaman ziyan edilmektedir.
Toplumu yanına alan, adalete erişimi geliştiren bir baro anlayışı ile yargı bürokrasisinin ön yargılarına karşı mücadele vermek mümkündür ve gereklidir. Savunmanın yargının temel parçası olduğunu hayata geçirmekten vazgeçmeden inadına Avukatlar Gününü kutlayalım.

İstanbul Barosu Avukatları

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

Yorum Ekle