HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Salı, Temmuz 28, 2015
  • Sosyal Medya

6098 Sayılı Borçlar Kanunu Genel Kanundur, Kira bedeli, faiz oranı v.b. Enflasyondan Etkilenecek Hükümler Olmaz 

teraziAnkara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Veysel Başpınar,”Uzun süreli uygulanacak kanunlar istiyorsanız soyut hükümler koymanız gerekiyor.”

 

 

 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Başpınar, 6098 Sayılı Borçlar Kanunu’na ilişkin,
“Uzun süreli uygulanacak kanunlar istiyorsanız soyut hükümler koymanız gerekiyor. Ekonomiden, enflasyondan etkilenecek hükümleri buralara almazsınız” dedi.

BaşpınarKahramanmaraş Barosu tarafından düzenlenen “Türk Borçlar ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun TBMM‘de kabul edildiğini hatırlattı.

Komisyon çalışmaları sırasında her şeyin oy çokluğu ile kabul veya reddedildiği için sıkıntı yarattığını belirten Paşpınar, “parmak hesabıyla, kabul edenler ve etmeyenler” şeklinde bir ayırımla işin bitirildiğini, oy çokluğu alan maddenin aynen geçtiğini, ancak böyle bir şeyin söz konusu olmaması gerektiğini ifade etti.

TBMM‘de görüşülmesi uzun süre yarım kalmış kanunlar arasında Borçlar Kanunu’nun ikinci sırada yer aldığını bildiren Başpınar, “Ancak bir gün birden bire bir el değdi, aynı anda Borçlar Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Genel Kurul’da sadece oylara sunulmak suretiyle, madde okunmadan, üzerinde tartışma olmadan, önerge verilmeden kararlaştırılmıştır” dedi.

Borçlar Kanunu’nda olumlu değişikliklerin yanında olumsuz olanların da bulunduğunu söyleyen Başpınar, madde numaralarının değiştirilmesini, genel işlem şartlarını olumlu gelişmeler olarak gösterdi.

Kanunda kelimelerle oynandığını ve terim birliği sağlayacak komisyon olmadığı için değişik düzenlemelerin söz konusu olduğunu anlatan Başpınar, “Uzun süreli, 300-500 yıl uygulanacak kanunlar istiyorsanız soyut hükümler koymanız gerekiyor. Ekonomiden, enflasyondan etkilenecek hükümleri buralara almazsınız. Bunları özel kanunlara alırsınız. Kira bedeli, faiz oranı ötekisi berikisi temel kanunlarda yer almaz” ifadelerini kullandı.

Halk anlasın diye kanunun diliyle de oynandığını belirten Başpınar, şunları kaydetti:

“Mümkün olduğu kadar yerleşmiş kavramlar kaldırıldı. O zaman tıp fakültelerindeki bütün Latince kelimeleri kaldırmanız lazım. Halk onu da anlamıyor. Teknolojik gelişmelere ilişkin ya üretirsiniz ya da başkasının ürettiğini alırsınız. Her mesleğin kendine has bir üslubu vardır. Ayrıca, yeni kanunumuzdaki özellikle eser sözleşmesindeki hükümler milletler arası alanda çok fazla iş yapan müteahhitlerin ihtiyaçlarını karşılayacak özelliğe sahip değil. Özellikle konsorsiyumu da düzenlemeye ihtiyacımız vardı.”

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

Yorum Ekle