HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Cumartesi, Ağustos 1, 2015
 • Sosyal Medya

Yeni model hayata geçince 30 yaşından önce avukat, hakim, savcı olunamayacak 

bakan-ergin 

Adalet Bakanı Av.Sadullah Ergin, İstanbul’da Bakırköy Adliyesi karşısında, Adalet ve Hukuk Derneği hizmet binasının açılışında bir konuşma yaptı. Avukatların en çok alkışladığı bölüm ise hakim, savcı ve avukat olmak için köklü bir değişiklik getiren yeni bir mesleğe giriş modelini açıklaması oldu.

Bakan Ergin konuşmasında…”Adalet Bakanlığı olarak avukatlık, hakimlik ve savcılık mesleğine girişle ilgili bir model çalışmasını sürdüyoruz. Hukuk fakültesinden mezun olunca stajı yapıp 24-25 yaşında hakim, savcı, avukat olunuyor. Dünyanın gelişmiş hiç bir ülkesinde böyle bir şey yok gidin bakın……

Hukuk eğitiminin daha da güçlendirilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Hakim, savcı, avukatlığa girişin daha donanımlı sağlanabilmesi açısından akademisyenler, bakanlık uzmanları yeni bir model üzerinde çalışıyoruz. Bu model çalışması sonuçlandığında artık yaklaşık 30 yaş civarında hakim, savcı, avukat olunabilecek. Sınavlarda başarılı olan adaylar, daha etkin ve uzun ve ciddi bir staj görecek. adli hizmet uzmanı olarak 5 yıl kamuda çalıştıktan sonra başarılı olanlar, avukat, hakim, savcı olabilecek. Bu durumda hesaplarımıza göre 30 yaşından önce mesleğe başlanamayacak. Çok daha güçlü bir eğitim, etkin ve ciddi bir staj ve 5 yıl çalıştıktan sonra çağdaş batıda, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi avukat, hakim, savcı olunabilecek. Bu modelin tüm yönleri olgunlaştıktan sonra Yüksek yargı ve baroların görüşüne sunularak son şekli verilecek ve yasalaşacaktır” dedi.

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

22 Yorumlara Cevap Yeni model hayata geçince 30 yaşından önce avukat, hakim, savcı olunamayacak

 1. Ali Kurt

  İlk bakışta kulağa hoş geliyor. Ama düzenlemenin ayrıntılarını görünce tam bir değerlendirme yapılabilir. İlk kuşkumu da söyleyeyim. Söz konusu 5 yıllık eğitimin müfredatının Devlet ya da hükumet tarafından belirlenip uygulanması son derece tehlikelidir. Bu projenin altından ehlileştirilmiş avukat yaratma isteği çıkmaz umarım.

   
 2. Ferit

  olaki yasalaşırsa .yasalştığı tarihteki hukuk öğrencilerini de etkileyecek mi.hukuk bölümünü seçen öğrenciler 24 25 yaşında avukat olmak istediği için seçti bu bölümü.30 yaşına kadar staj zorunluluğu olacağını bilse seçmeyecekti belki.bitirir bitirmez bir yıl staj sonrası avukat olabilme hakkı hali hazırda fakültede okuyan öğrencilerin kazanılmış hakkı olmuyor mu.bu konuda bilgisi olan hukukçu arkadaşlarımız biz öğrencileri aydınlatabilir mi acaba

   
 3. ibrahimhalil yılmaz

  sevgili meslektaş adayım sormuş olduğunuz soruda kazanılmış hak avukatlıkla ilgili; şayet ruhsatnameyi aldı iseniz kazanılmış hak olur şayet ruhsat alınmadan, benim kanaatim kazanılmış haktan söz edilemez.

   
 4. Av.Serdar BALIK

  AVUKATLIK RUHSATNAMENİN TBB ONAYINDAN SONRA ALINIP MESLEKİ YEMİNİ ETMEDEN KAZANILMIŞ HAK TEŞKİL ETMEZ ANCAK MARATONUN ORTASINDA KURAL DEĞİŞİKLİĞİ HUKUK DEVLETİNİN GÜVENİRLİĞİ İLKESİNE AYKIRI OLDUĞUNDAN EN AZINDAN HUKUK FAKÜLTESİNE KANUN YÜRÜRLÜĞE GİRECEĞİ TARİHE KADAR KAYIT YAPTIRMIŞ OLANLAR İÇİN ZOR AMA AVUKATLIK STAJINA BAŞLAYANLAR İÇİN DAHA KOLAY OLABİLECEK ŞEKİLDE ANAYASANIN HUKUKİ GÜVENLİK İLKESİNE AYKIRILIK İDDAASINDA BULUNULABİLİR VE YASANIN YÜRÜRLÜK TARİHİNE KADAR AVUKATLIK STAJINA BAŞLAYAN ARKADAŞLAR BU YASANIN KENDİLERİNE ETKİSİNİ ENGELLEYEBİLİRLER.ANCAK BENİM TAHMİNİM BİR GEÇİCİ MADDE İLE DÜZENLEME YAPILACAĞIDIR ANCAK KİMLERİ KAPSAMINA ALIR İŞTE ONU MECLİSTE KANUN GÖRÜŞMELERİ BAŞLAMADAN BİLEMEM.

   
 5. Gökhan Yılmaz

  Hukuk fakültesini yeni kazanmış olan öğrenciler bu durumu bilseydi yukarıdaki arkadaşın belirttiği gibi belki de seçmeyeceklerdi. Mevcut öğrencilere haksızlık olmuş olmuyor mu

   
 6. hukukçu

  Kazanılmış hak için o hakkı elde etmiş olmak gerekir.Hukuk fakültesi öğrencileri sadece beklenen meşru menfaatlerinin ihlal edildiğinden bahsedebilirler ki bu durum şu an için kişiye bir hak temin etmemektedir.Aksi takdirde ilkokul 1. sınıfa başlayan birisi de ileride avukat olmayı düşündüğünden bahisle yapılan değişikliğin hakkını haleldar ettiğini ileri sürebilir.Mezun olunca göreceksiniz ki bu şartlarda avukatlık yapmak yapmamaktan daha kötüdür.Savunmasam da sınav artık şart olmuştur.Fakat isdihdam alanı genişletilmeli mezunlar işsiz kalmamalı hakim-savcı- avukat olma hakları başarıya göre belirlenmelidir.

   
  • aaaaa

   Ne kadar saçma bir yorum bu ben anlayamadım.İlkokul 1.sınıftaki çocuğu öne sürmek,hangi mantığa sığar??O çocuk bir dizide polis görür polis olucam der top oynar futbolcu olucam der,şarkıcı olucam POLAT ALEMDAR olucam doktor olucam şunu olucam bunu olucam der durur zaten hangimiz ben polis olucam,futbolcu..vs. olucam demeden büyüdü?İlkokul 1.sınıftaki çocuğun avukat olucam demesiyle HUKUK FAKÜLTESİNDE eğitime başlayan birini aynı kefeye koymak akıl alır bir şey değil.Kanunlaşana kadar STAJYERLİĞE başlamış olanlara dokunmayacaktır fakat onun haricindekiler için yapıcak bir şey yok.

    
 7. Bünyamin KURŞUN

  Bu yıl hukuk fakültesinden mezun oldum. Şu an stajyer avukatım ve stajımın ilk altı aylık kısmı olan adliyedeki kısmı icra ediyorum. Ancak staj dönemi o kadar boş geçiyor ki umutsuzluğa kapılmış durumdayım, hiç bir şey öğrenemeden geçip gidecek bu zaman diye. Ayrıca hiç bir gelir kapım yok ailemin eline bakıyorum hala. Bildiğiniz üzere stajyer avukatın para kazanması Danıştay hazretleri tarafından yasaklanmış halde. Staj dönemi daha verimli geçecek ve stajyerin ekonomik hakları gözetilecek ise ilk bakışta faydalı bir düzenleme gibi geliyor…

   
 8. ayşe

  hangi meslek için kim 5 sene stajyerlik yapıyor!!!! üstelik avukat olmak için 5 sene o kadar anlamsız ki… ömrümüzden boşuna geçecek 5 sene.1 senelik stajın bile görevini üstlenmediğini görüyoruz . milletvekili olma yaşını 25 e indirdiler de avukat olmak için neden 30 yaşında olmalıyım işsizlik noktasına gelince her meslek türünde işsizlik var e o zaman hepsine 5 sene staj yapalım kim iyiyse o sıyrılır bu her şeyde böyledir

   
 9. Armağan DİNLENÇ

  Hukuk fakültesi avukat mezun eden bir fakülte değildir. Tıpkı hakim mezun etmediği gibi. Değişen şartlar fakültenin kazanılmasında değil avukatlık mesleğinin kazanılmasındadır. Dolayısıyla mesleğe başlamadan kazanılmış hak söz konusu olamaz. En fazla staja başlayanlara uygulanmayabilir.

   
 10. CİHAN EROĞLU

  Peki idare hukukunda bize öğretilen beklenen hak ne oluyor acaba ben böyle bir düzenlemenin geleceğini bilseydim hukuk fakültesini seçmezdim dersem ne olacak ?

   
 11. Cesur

  milletvekili olma yaşını 25 e indirdiler de avukat olmak için neden 30 yaşında

   
 12. Aykan

  Adli yargı uzmanlığı sözlü sınav yani mülakat ile girilen bir kariyer mesleği. Avukatlık ise serbest bir meslek. Adli yargı uzmanlığı yapmadan avukatlık yapılamayacak olması bu mesleğin serbestlik niteliği ile ne derece örtüşmektedir? Daha doğrusu örtüşmekte midir? Sözlü mülakat olmasa dahi memuriyetten geçmemiş birisini avukatlığa kabul etmemek bu mesleğin serbestliği ile örtüşmekte midir? Adli yargı uzmanlığındaki başarıyı kim belirleyecektir? Senelerdir yakındığınız hakim-savcılık sınavındaki torpil mevzuuları avukatlığa da bulaştırılmaya çalışıyor sırf pastadaki payım küçülüyor endişesi ile olaylara tek yanlı bakmayın. Hukukçu enflasyonunu önlemenin yolu ısırgan otu gibi her yol dibinde biten hukuk fakültelerinin sayısını ve kontenjanını düşürmekten geçer. Ruhsatı almış olanlar için atıp tutmak kolay. Madem derdiniz avukatlık öncesi “pişme” dönemini uzatmak, fakülteyi 5 seneye stajı 3 seneye uzatın ama asgari stajyer maaşı uygulaması getirin. O zaman derdi “kalitesiz avukat” yetişmesi olan “kaliteli avukat”lar bakalım bu maaşları vermeye yanaşacak mı? Yoksa bu uygulamanın baş düşmanı mı kesilecek? Hiçbir geçiş dönemi olmadan bir anda 5 senelik bir ön-memuriyet zorunluluğu getirmek saçmalığın dik alasıdır, örnek gösterdiğiniz batılı ülkelerdeki uygulamalar yüzyıllardır süregelmekte olup bu ülkelerdeki insanlar hukuk fakültesinden çıktıktan sonra avukat olup işlerini yoluna koyana kadar ülkemizdeki gibi aç kalmamaktadır. Her şeyin bir yolu yordamı var.

   
 13. basak

  Avukat olmus insanlar icin konusmak cok zor olmasa gerek ama turkiyede batı ulkeleri gibi bir durumun soz konusu olmasi icin bati ulkelerindeki maddi manevi olanaklarin turkiyede de olmasi gerekir. Bu fakulteye girmis olan cogu ogrenci avukatlik sinavini goze alarak girdi zaten onu hadi kabullendik ama biz on sene okuyacagimizi bilseydik bu fakulteye girmezdik cogumuzda boyle dusunuyor cunku herkesin maddiyatinin, ailesinin on sene boyunca cocuguna destek olacak imkani olmayabilir. Milletvekili olmak icin 18 yas kucuk olmuyor da avukatlik icin 25 kucuk bir yas mi oluyor..

   
 14. Kaan

  Mesele 30 yas mı yoksa zorunlu 5 yıl staj mı? 29 yasında mezun olan biri anca 34 yasında mı avukat olabilecek?Ayrıca belirtmek isterim ki hakim ve savcı düzenlemesini anlarım ama avukatlık ozel bir meslektir başarılı olursan genc yasta da olabilirsin davalı veya davacının tercihine gore para kazanırsın.son olarak tamam gelişmiş ülkelerde de boyle bir sistem olabilir ama bizim hukuk sistemimizle onların ki aynı mı bizim ülkemizdeki dava sayısı verilen imkanlar,verilen maaşlar,refah düzeyimizde aynı degil.

   
 15. Kaan

  Mesele 30 yas mı yoksa zorunlu 5 yıl staj mı? 29 yasında mezun olan biri anca 34 yasında mı avukat olabilecek? Ayrıca belirtmek isterim ki hakim ve savcı düzenlemesini anlarım ama avukatlık ozel bir meslektir başarılı olursan genc yasta da olabilirsin davalı veya davacının tercihine gore para kazanırsın. Son olarak tamam gelişmiş ülkelerde de boyle bir sistem olabilir ama bizim hukuk sistemimizle onların ki aynı mı bizim ülkemizdeki dava sayısı verilen imkanlar, verilen maaşlar, refah düzeyimizde aynı degil.

   
  • admin

   Bakanlık yasa taslağında 30 yaş yok ancak 2 yıl hakim aday stajı veya avukat stajı artı 5 yıl adli hizmet uzmanı olarak maaşlı çalışılacak süre var. Bu haberlerde Adalet bakanı’nın 23 yaşında mezn oalnlara göre yapılmış bir değerlendirme..Örneğin 40 yaş avukat yada hakim olmak için engel değil

    
 16. Orhan nezih

  Hangi yasa ya ???? Barolar birligi yönetmelikle sınav çıkarıyor. Mesleğe kabul temel haktır ve ancak kanunla düzenlenir. Bunlar baştan butlan bi kere bi halt edemezler

   
 17. ömer

  Her hukuk fakültesine giren öğrencinin avukat olacağı düşüncesi çok yanlış. Bu yüzden yüksek standartların gelmesi şart.

   
 18. adem noyan

  ben hukuk fakültesi 4. sınıftayım.mezun olduğumda 21 yasında olacam adli hizmet süresi beş yıl olursa yasım 26 olacak ve eger yeterli görülmezsem bu benim onca zamanımın bosa gtmesine yol acacak bu düzenlemenin saglıklı olduğu kanaatinde degilim. hakim ve savcı olacakları kapsaması mantıklı ama zaten avukatlar serbest meslek erbabı sayılan bagımsız da calısabilen kimseler..

   
 19. samet

  çok saçma tıp fakülteleri bile bu kadar okumuyor böyle bir şey olursa kimse hukuk okumaz,okurlarsa salaklar derim yok işte 2 sene stajda sonra 5 sene adli hizmet uzmanı olacakmış bir de bunda 4 yıllık fakülte ekle etti sana 11 yıl peki bu kadar okumana rağmen bişe kazanıyomusun hayır elinde olan sadece koca bir hiçten başka bir şey değil tamam mesleki olarak kazanım güzel ama bu kadarda deneler boşa gidecek ona ne demeli

   
 20. ozgur

  Kimse kimseyi kandırmasın, bu konuda Adalet Bakanlığı doğru düşünüyor. Hukuk Devleti ile doğrudan ilgili mesleklerde üst yaş sınırı yerine alt yaş sınırı konmalıdır. Sen 22-23-24 yaşlarıbdaki diploma sahibi genci hakimlik sınavına alacaksın ama 36-37 yaşlarındaki kişileri sınava al(a)mayacaksın. Bu böyle olmaz.

  Bu mesleklerin ayrıca halka yansıması yönünden değerlendirilmelidir. Küçük bir delikanlının kararı halk bazında olumsuz değerlendirilmekte ve DEvlet zarar görmektedir.

   

Yorum Ekle