HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Pazar, Ağustos 2, 2015
  • Sosyal Medya

Polise savcı izni olmadan 48 saat gözaltı yetkisi geliyor 

TBMM_LOGOPolise savcı izni olmadan 48 saat gözaltı yetkisi

Polise savcı izni olmadan 48 saat gözaltı yetkisi

AB ülkelerinde polisin, savcı kararı olmadan gözaltı yetkisi bulunuyor. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

Polisin yetkilerinin artırılması ve kamu görevlilerine karşı işlenen suçlarda verilen cezaların bir bölümünün adli kontrol kapsamı dışında tutulması için hükümetin çalışma yaptığı öğrenildi. Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşanan tartışmalar nedeniyle Başbakan Erdoğan bir süre önce polisin güçlendirileceğini ve müdahale gücünün artırılacağına yönelik açıklama yapmıştı. Başbakanın talimatı ile İçişleri Bakanlığının polisin yetkilerinin yeniden ele alınması için bir taslak çalışması başlattığı öğrenildi. Polisin gözaltı yetkisinin yeniden düzenlenmesi konusu da bu çalışma kapsamında masaya yatırıldı. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, AB ülkelerinde savcı kararı olmadan polisin gözaltı yetkisinin bulunduğuna dikkat çekiyorlar. Türkiye’de ise suçüstü hali hariç polisin gözaltı yetkisinin olmadığına vurgu yapan yetkililer, hazırlanacak taslakta, savcılık kararı olmadan polise 48 saatlik gözaltı yetkisinin verilmesine yönelik düzenleme yapılabileceğini dile getiriyorlar.

İçişleri Bakanlığı ayrıca özellikle ‘vandallık’ düzeyinde şiddet gösterenlere karşı cezaları artıracak. Meclis’in yeni yasama yılında gündeme gelmesi öngörülen yeni düzenlemelerle polise taş atma, kamu görevlilerine direnme ile kamu malına zarar verme suçlarını düzenleyen ilgili TCK maddelerinde değişiklik yapılması hedefleniyor. Bu suçların cezalarının arttırılması planlanırken, eylemler  sırasında kimliği gizlemek için yüzün kapatılması halinde daha fazla ceza verilmesi de tartışılıyor. Mevcut düzenlemede kamu malına zarar verme suçuna altı yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Bu suç eğer yakarak, yakıcı ve patlayıcı madde kullanarak işlenmişse cezası 12 yıla kadar çıkabiliyor. Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi ise mevcut düzenlemeye göre altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

Yoruma Cevap Polise savcı izni olmadan 48 saat gözaltı yetkisi geliyor

  1. süleyman

    merhaba,
    yazıya konu haberinizin kaynağını öğrenmek istiyorum, şu ana kadar başka bir haber sitesinde rastlayamamıştım….

     

Yorum Ekle