HERKES İÇİN ADALET ADALET İÇİN AVUKAT|Cuma, Temmuz 31, 2015
  • Sosyal Medya

Türkiye’nin ilk Arabuluculuk mülakat sınavı nasıl yapıldı, neler soruldu? 

arabuluculukHukuk uyuşmazlıklarında Arabulucuk kanununa göre yazılı yapılan 1. sınavı geçen adaylar ,2. sınav olan mülakat sınavına çağrıldılar

Arabuluculuk ta mülakat aşamasında  ilk uygulamalı sınav tecrübesini sosyal medyada paylaşan meslektaşımızın paylaşımını bizde Genç Baro okurları ile paylaşıyoruz

Türkiye Cumhuriyet tarihinin Arabuluculuk Uygulama Sınavı’na ilk giren kişisi olarak bu tarihsel sorumluluğumun :))) bilinci ile deneyimlerimi paylaşmak istedim:

1- Sınav saatinden en az 10 dakika önce sınav yerinde olunuz. Zira böylelikle isminiz okunduğunda bulunamama gibi bir durum olmayacağı gibi, sizden önce sınava giren meslektaşlarımızın deneyimlerinden yararlanmak imkanınız da olacaktır.

2- Sınavın yapıldığı salonun bir kat altında (aslında asma kat gibi dizayn edilmiş) görevli yardımcı personelin yanına isminiz okunduğunda gidiyorsunuz. Orada büyük bir kur’a kabının içinden bir kura çekerek içini açıyorsunuz. İçinden bir “senaryo numarası” çıkıyor. Benimki 68 numara idi. Numara kağıdını görevliye verdiğinizde o numaraya ait senaryoyu size veriyor. Senaryonun başlığında yer alan numara ile çektiğiniz kura numarasının aynı olduğunu kontrol ediniz. Bu numara aynı zamanda yukarıda sınavı yapacak olan heyete de iletiliyor ve sizin hangi senaryodan sorumlu olacağınızı heyet öğrenmiş oluyor.

3- Ardından senaryoyu alarak yan tarafta bulunan camlı bir “senaryo okuma odası” na girerek senaryoyu okuyup konuyu anlama ve zihin egzersizi yapma fırsatınız oluyor. Süre 5 ila 10 dakika arasında.

4- Heyet önüne davet ediliyorsunuz. Sizi tanımak istiyorlar. Kısa bir tanıtım konuşmasının ardından senaryo ile ilgili soru soruyorlar.

Bana sorulan: Bu uyuşmazlığın arabululuculuk yöntemi ile çözülüp çözülemeyeceği. Buna elverişli bir sorun olup olmadığı…

Diğer soru: Bu sorunu nasıl çözümlersiniz?- Sorunun çözümünde tarafların gerçek iradelerinin ortaya çıkarılmasının sağlanarak çözümü kendilerinin üretmeye çalışmalarına yardımcı olabileceğimi söyledim.

Aynı soru sınavda yeniden soruldu. Çözümü benim sağlamaya yetkim olmadığını, hakem ya da hakim olmadığı söyledim.

Son soru: İcra edilebilirlik şerhini nasıl alırdınız?- Davaya bakmakla görevli olan mahkemeden. dedim.

5- Heyette bulunanlar:

5 kişi. –

-Yaşar Akdeniz: Ankara Adliyesi Aile Mahkemesi Hakimi.

-Adem Albayrak: Ankara Adliyesi Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi.

– Arabuluculuk Daire Başkanı bir Hakim.

-Bir avukat meslektaşımız.

– Bir psikolog.

68 numaralı senaryo: Fatma ile evli olan Mehmet, Hande ile iki yıldır bir ilişki yaşamaktadır. Bu ilişkilerinden bir çocuk beklemektedirler. Durumu öğrenen Fatma şok olur. Mehmet, Hande ile görüşmeye giderken trafik kazası geçirir ve vefat eder. Fatma ile Mehmet’in bir çocuklarının olmaması nedeni ile Hande’nin Mehmet’i kendisinden kopardığını düşünen Fatma, Hande aleyhine maddi ve manevi tazminat talepli dava açmak istemektedir….. Hazırlıklarınızda yardımcı olmasını diler, sınavlarınızın başarılı geçmesini umarım… Saygılarımla…..

Benzer Yazılar:

About the author: setenay

lawyer

Yorum Ekle